Magdalena Stanik pyta:   Pana najbardziej znanym konceptem jest Join Up® - jak może Pan wyjaśnić to pojęcie osobom związanym z końmi, które jednak nie mają pojęcia co to oznacza?

Monty Roberts:   Join Up® można zdefiniować, jako moment kiedy koń wybiera być z Tobą, jako opozycja do sytuacji, kiedy koń chce być daleko od Ciebie. Konie nie potrafią kłamać i należy przypomnieć, że dobry trener może spowodować, że koń zrobi prawie wszystko co on chce, ale świetny trener spowoduje, że koń będzie chciał z własnej woli to zrobić. Join Up® to proces komunikacji pomiędzy człowiekiem i koniem, który ma na celu stworzenie atmosfery współpracy.  Join Up® można osiągnąć z każdym koniem, bez znaczenia na jego wiek i pochodzenie. To działa zarówno z dzikim mustangiem, jak i spokojnym koniem, na którym jeździ dziecko.

Filozofia Join Up® to zobowiązanie podążania drogą, na której dwa gatunki ludzki i koński podróżują razem, szukając wspólnoty, przyjaźni i przedtrwania. To jest droga, jaką ja wybrałem, tego nauczyły mnie konie i tym chcę się dzielić. Ta droga, to podejście zamieniło mój ból w radość, zamieniło smutek i żal na chęć służenia innym. Ten proces nie ma ograniczeń czasowych, nie ma zdefiniowanego początku, ani końca. Ta droga nie zaczyna się kiedy Ty przyjeżdżasz do stajni spotkać się ze swoim koniem,  ta droga, ta filozofia zaczyna się kiedy rano budzisz się, a nawet trwa kiedy śpisz.

Join Up® to też filozofia życia i pracy z końmi. Join Up® to dużo więcej niż tylko jedna procedura treningowa. To sposób życia, dla ludzi rownież. Mówię moim studentom, aby żyli według koncepcji Join Up® przez całe życie dla koni i dla samych siebie.

fragment wywiadu udzielonego Magdalenie Stanik przez Monty Roberts, lipiec 2019.

Aktualności

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję